Wysoki kontrast Mapa strony Czcionka mała Czcionka normalna Czcionka duża
Biuletyn Informacji Publicznej
Szukany tekst powinien być długości pomiędzy 3 a 255 znaków
Zamknij wyszukiwarkę"

Pandemia a nasze zdrowie

 

Pandemia to trudny czas również dla naszego zdrowia psychicznego, o które powinniśmy dbać nie mniej niż o fizyczne. O stresie związanym z koronawirusem powiedziano i napisano już sporo, ale ważne jest, aby mieć wiedzę oraz umiejętności jak radzić sobie w tej kryzysowej sytuacji.

W ostatnim czasie obciążeni jesteśmy mnóstwem informacji medialnych, koncentrujących się na rosnących liczbach osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem oraz na liczbach osób zmarłych z tego powodu.

Informacje te, które wcześniej nie pojawiały się z tak znacznym natężeniem, mogą budzić obawy u wszystkich z nas i są stresorem mogącym wpływać na zwiększenie ryzyka pogorszenia zdrowia psychicznego - zwłaszcza wystąpienia zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju, bądź też zaostrzenia ich objawów.

Wśród objawów stresu związanego z wybuchem pandemii eksperci wymieniają także, zmiany w nawykach związanych ze snem i spożywaniem posiłków, problemy ze snem i koncentracją uwagi, pogorszenie objawów choroby przewlekłej, zwiększone spożycie alkoholu, wyrobów tytoniowych i innych substancji psychoaktywnych, a co za tym idzie pojawianie się zachowań agresywnych i przemocowych.

Każdy może jednak podjąć proste kroki, by pomóc sobie, rodzinie i najbliższym w radzeniu sobie ze stresem wywołanym pandemią:

  1. Ograniczmy docierający do nas strumień tych informacji, które powodują u nas dyskomfort i niepokój. W tym celu powinniśmy robić sobie przerwy od oglądania, czytania czy słuchania nowych informacji na temat pandemii w mediach, również społecznościowych. Ciągłe skupianie się tym problemie może nasilać niepokój.
  2. W miarę możliwości starajmy się utrzymać regularną aktywność fizyczną. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu pomoże nam obniżyć uczucie niepokoju oraz stres. Dobrze jest spożywać zdrowe, zbilansowane posiłki, wykonywać regularne ćwiczenia, wysypiać się, unikać alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
  3. Pamiętajmy także o kontakcie z innymi osobami, ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wśród naszych bliskich i znajomych mogą być osoby, które bardzo potrzebują w obecnych czasach choćby krótkiej rozmowy. Porozmawiajmy z osobami, do których mamy zaufanie o swoich obawach i emocjach.
  4. Jeśli stres istotnie zakłóca nasze codzienne aktywności przez kolejne dni, warto poradzić się psychologa lub lekarza.

Dlatego zachęcam do zajrzenia na naszą stronę szkoły do zakładki: o szkole/pedagog szkolny – gdzie możecie znaleźć przydatne adresy specjalistów, którzy mogą wesprzeć was w radzeniu sobie z trudną sytuacja, związaną z pandemią COVID-19 .

Galeria

logo-stalmach-rgb.jpg
Kontakt
Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Stalmacha w Wiśle
43-460 WISŁA PLAC B.HOFFA 5
sekretariat[at]lo.wisla.pl
Godziny otwarcia sekretariatu:
Poniedziałek - piątek: 7:00 - 15:00