Międzynarodowe rozmowy o zdrowiu, środowisku i życiu w LO Wisła
Młodzież „Stalmacha” oraz uczniowie z Niemiec, Włoch, Słowacji i Węgier dyskutowali nad wpływem warunków środowiska na nasze zdrowie i życie podczas tygodniowego spotkania, zorganizowanego w ramach programu Erasmus+. Spotkanie w wiślańskim Liceum było pierwszym z pięciu zaplanowanych w ramach projektu „Health, environment and life”, finansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Młodzież podczas spotkania dzieliła się przeprowadzonymi w swoich krajach badaniami i analizami dotyczącymi przyczyn zanieczyszczenia powietrza, wody czy hałasu oraz ich wpływu na zdrowie i życie człowieka. Uczniowie dyskutowali także nad przyczynami tych zanieczyszczeń i możliwościami ich redukcji. Warsztaty prowadzone przez nauczycieli biologii i geografii wiślańskiego Liceum pobudzały również wyobraźnię uczniów oraz pokazywały, że tworzymy dużą sieć połączeń oraz zależności ekologiczno-środwiskowo-zdrowotnych.
Podczas spotkania z Burmistrzem miasta, panem Tomaszem Bujokiem, uczestnicy projektu mogli również zapoznać się z działaniami niwelującymi zanieczyszczenie powietrza i wody w gminie Wisła.
Młodzież zwiedziła także elektrownię szczytowo-pompową w Porąbce Żar, gdzie mogła zapoznać się z produkcją „zielonej energii”, wykorzystującą odnawialne i ekologiczne źródła energii. Z kolei w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej uczniowie zapoznali się z działaniami Nadleśnictwa Wisła, związanymi z przebudową lasów w Beskidach, reintrodukcją głuszca oraz edukacją ekologiczną prowadzoną dla mieszkańców regionu.
Podczas spotkania nie brakowało również czasu na zwiedzanie miasta, aktywność sportową oraz gry i zabawy.
Uczestnicy projektu już przygotowują się do kolejnego spotkania, które się odbędzie w maju na Węgrzech.
Edyta Cieślar