Ciekawa lekcja języka polskiego
Jako podsumowanie omawianej na lekcjach języka polskiego literatury wojennej klasa 3b miała możliwość postawić się na miejscu bohaterów, którzy żyli w czasie II wojny światowej. Specjalnie przygotowana ankieta zawierała pytania dotyczące poznanych tekstów. Oto przykładowe z nich:
Trwa wojna...
1. Jesteś opiekunem w Domu Sierot. Co robisz?
a) zostawiasz dzieci i uciekasz
b) idziesz z nimi na śmierć
c) szukasz kryjówki dla dzieci
2. Jesteś szczęściarzem. Dostałeś numerek życia. Co z nim robisz?
a) czekasz, by przy najbliższej okazji go wykorzystać
b) oddajesz członkowi rodziny
Większość klasy w pierwszym przypadku szukałaby kryjówki dla dzieci, a Korczak, choć miał możliwość wydostania się z getta, pozostał z dziećmi, aż w końcu poszedł razem z nimi na śmierć. W drugiej sytuacji uczniowie stwierdzili, że oddaliby numerek bliskiej osobie, co uczyniła także jedna z bohaterek Zdążyć przed Panem Bogiem. Ankieta pokazała, że podejmowanie tego rodzaju decyzji z pewnością nie było łatwe, a dla wielu ludzi tamtego okresu dokonany wybór decydował o całym ich życiu.
Z kolei w trakcie innej lekcji kilku chłopców wtargnęło do sali, by zniszczyć rysowane przez resztę klasy sylwetki ludzi i ich wartości. Pokazało to, że w podobny sposób wojna przerwała plany i marzenia wielu osób, zostawiając trwałe piętno na ich psychice, do czego nawiązuje Tadeusz Różewicz w wierszu Ocalony.
Pozostaje nam zatem być wdzięcznymi, że ciągle jeszcze żyjemy w wolnym kraju...
Elżbieta Śliwka