facebook
E-dziennik

Imprezy szkolne

Kulig 3B

10 lutego 2017 klasa 3b miała okazję, już ostatni raz zimową porą, spędzić wspólnie czas w Wiśle-Czarnem podczas kuligu. Spacer nad Zaporę, słoneczna pogoda oraz pyszne kiełbaski i chleb ze smalcem pozostaną miłym wspomnieniem tego dnia. Opiekunkami uczniów były wychowawczynie: Elżbieta Śliwka i Krystyna Cieślar.

O Wiśle w Wiśle

Rok 2017 obchodzimy jako Rok rzeki Wisły, dlatego przy współpracy Miejska Biblioteką Publiczną im. Jana Śniegonia młodzież klas pierwszych i drugiej mogła obejrzeć pierwszą część filmu przyrodniczego pt. „Wisła od źródeł do ujścia. Wzdłuż dawnego szlaku łososia”. Dokument zrealizował włoski reżyser i fotograf Paolo Volponi, współpracujący m.in. z „National Geographic Polska” i nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Podbeskidzki Konkurs Historyczny "Solidarni"

W dniu 7 lutego 2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej odbył się finał Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego Solidarni. Wzięło w nim udział czterdziestu licealistów z osiemnastu szkół z Żywca, Cieszyna, Wisły, Czechowic-Dziedzic, Kóz i Bielska-Białej.
Wśród finalistów znalazł się również uczeń naszego liceum Michał Podejma, który uplasował się na 4 miejscu!
W uroczystym podsumowaniu konkursu wzięli udział dawni działacze podziemnej Solidarności na Podbeskidziu: Wiesław Pyzio i Janusz Okrzesik, którzy podzielili się z młodzieżą wspomnieniami ze swojej działalności opozycyjnej.
Nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla wszystkich uczestników konkursu wręczyli dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder i przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność Marek Bogusz.

Świąteczny Wiedeń

9 grudnia grupa uczniów naszego Liceum wraz z opiekunami po raz kolejny chciała zobaczyć i poczuć magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia w stolicy Austrii. Wiedeń przywitał nas piękną pogodą i bajecznie przystrojonymi ulicami i witrynami sklepów. Zobaczyliśmy też Hofburg, katedrę św. Szczepana, Muzeum Historii Naturalnej i oczywiście słynne jarmarki. Za rok znowu pojedziemy, zapewniają uczniowie. Wesołych Świąt!

Śpiewająco świętujemy

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości pani dyrektor ogłosiła konkurs dla klas na najlepiej zaśpiewany hymn. Wszystkie klasy wspaniale się zaprezentowały i wykazały znajomością tekstu. Zwyciężyła klasa III A, występując w strojach sportowych, a wyróżnienie otrzymała klasa I A. W nagrodę obie dostaną dofinansowanie do kuligu.
Został rozstrzygnięty ogólnoszkolny konkurs ortograficzny. Mistrzynią ortografii została Patrycja Krzemień z III B, drugie miejsce zajęła Magdalena Knopek z II A a trzecie Wiktoria Miś z I B. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę książkową, rozdano także pamiątkowe dyplomy i szkolne upominki.
W drugiej części uroczystości klasy śpiewały polskie piosenki patriotyczne przy karaoke. Oprócz pieśni patriotycznych przypomnieliśmy sobie także stare polskie szlagiery, na przykład „Cicha woda” czy „Sen o Warszawie”. Wraz z uczniami śpiewali także nauczyciele. Bawiliśmy się bardzo dobrze i już czekamy na patriotyczne karaoke w następnym roku!

Nowy styl życia …

Zajęcia profilaktyczne prowadzone innowacyjną metodą Peer Leadership Training w ciekawy, dynamiczny i interaktywny sposób pozwoliły zaangażować młodzież w cały program i naświetlić im najczęstsze powody, dla których młodzi ludzie sięgają po substancje psychoaktywne. Jednak program pozwolił przede wszystkim zastanowić się uczniom, że jest wiele wartościowych i alternatywnych rozwiązań problemów, smutków i kompleksów. Bo warto budować: Nowy styl życia – bez alkoholu, nikotyny i substancji narkotycznych.

Royal Russian Balet

Gdybym mogła wyrazić słowami wszystko, co czuję, nie potrzebowałabym tańczyć. Z tym cytatem słynnej brytyjskiej primabaleriny Margot Fonteyn mógłby się zapewne utożsamić każdy z tancerzy Royal Russian Ballet, który wystąpił w sobotę 3 grudnia 2016 r. na deskach Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Podziwiać wspaniały występ rosyjskich i ukraińskich artystów wybrali się wspólnie chętni uczniowie i nauczyciele naszego Liceum im. P. Stalmacha oraz II Liceum im. M. Kopernika i Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia skłaniała do refleksji o prawdach uniwersalnych: ludzkich namiętnościach, walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu i potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona z muzyką Piotra Czajkowskiego wprowadziła nas w piękny świat klasycznego baletu i pozostanie na długo w naszej pamięci.
Elżbieta Śliwka

Kolejne spotkanie z naszym absolwentem – Andrzejem Niedobą

16 listopada 2016r. wszyscy uczniowie naszego liceum obejrzeli przedstawienie pod tytułem „Rajska jabłonka”, wystawione przez artystów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem sztuki, ukazującej dzieje jednej rodziny ze Śląska Cieszyńskiego. Ich życie, pokazane na przestrzeni wielu lat, odzwierciedla niezwykle skomplikowane losy mieszkańców tej ziemi. Postacią je łączącą jest Francek, grany przez Karola Suszkę i Tomasza Kłaptocza.

XXIV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski im. Ludomiry Krop

W poniedziałek 21 listopada 2016r. w sali Starej Szkoły przy Muzeum Beskidzkim odbył się XXIV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski im. Ludomiry Krop. W Konkursie wzięło udział 59 uczestników z wiślańskich szkół. W skład jury weszli: Joanna Leszczyńska (przewodnicząca), Dorota Jamrozińska i Michał Kawulok. Naszą szkołę reprezentowały Patrycja Wojciech i Magdalena Knopek, uczennice klasy IIa, przygotowane przez R. Sikorę. Niestety, w tym roku nie udało im się wywalczyć miejsca na podium. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Zwycięzcą został uczeń ZSGH Wisła Andrzej Kowalczyk. Życzymy dziewczynom sukcesów w przyszłym roku!

„Rajska jabłonka”

W środę 16 listopada 2016r. uczniowie naszej szkoły gościli w teatrze w Czeskim Cieszynie na spektaklu pod tytułem „Rajska jabłonka”. Na Scenie Polskiej mogliśmy obejrzeć wzruszającą sztukę napisaną gwarą, która traktowała o skomplikowanych historiach życia mieszkańców naszego regionu. Minimalistyczna oprawa sceniczna i świetna gra aktorska sprawiły, że sztuka spotkała się ze wspaniałym oddźwiękiem wśród widowni. Dowodem tego odbioru może być reakcja zebranej młodzieży, która wyraziła swoje uznanie owacjami na stojąco. Uczniowie dzięki tej sztuce mogli poznać nie tylko historię ziemi cieszyńskiej i jej mieszkańców, ale i zadumać się nad własnym życiem.

Wizyta Stalmacha w TVP Katowice

Po wizycie w planetarium klasa 1b udała się do TVP Katowice, gdzie oprowadzał nas jej pracownik. Na początku spotkaliśmy się z dziennikarzem, p. Adrianem Kowalczykiem, który przybliżył nam pracę dziennikarza telewizyjnego. Potem mieliśmy okazję stanąć po drugiej stronie kamery, widzieliśmy też, jak na żywo wygląda prowadzenie serwisu informacyjnego i profesjonalne studio nagraniowe, w którym zainteresował nas green screen. Poznaliśmy także trzy różne, pod względem wielkości, studia telewizyjne. Mogliśmy także odczytać tekst z promptera, co wcale nie było takie łatwe, W planach klasy medialnej są jeszcze wizyty w radiu oraz redakcji gazety.

Stalmach z wizytą na AWF

W piatek 4 listopada 2016r klasy pierwsze odwiedziły Planetarium w Chorzowie, gdzie wzięły udział w lekcji astronomii „Jesienne niebo nad Śląskiem”. Po obejrzeniu interesującego pokazu klasa sportowa udała się na Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Tam uczniowie zwiedzili zakład badań wydolnościowych, gdzie każdy miał okazję poddać się badaniu pomiaru masy i składu ciała (BM, FM, FFM, BMI, TBW) metodą impedancji elektrycznej. Następnie uczniowie Stalmacha zwiedzili AWF. Do Wisły wszyscy wrócili w wspaniałych nastrojach.

Nasi stypendyści

30 października na Zamku w Cieszynie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i stypendiów pomostowych. Stypendium macierzowe dla uczniów klas maturalnych otrzymała w naszej szkole Karolina Wisełka a stypendium macierzowe dla studentów I roku otrzymał Mateusz Major. Aż cztery nasze absolwentki uzyskały stypendia pomostowe "Dyplom z marzeń", są to: Paulina Chraścina, Justyna Pilch, Magdalena Pilch oraz Agnieszka Szebla. Stypendystom serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że w tym roku tak wielu uczniom udało się zakwalifikować

Bądź autorem swojej kariery!

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole realizowaliśmy działania związane z doradztwem zawodowym. Nasza szkoła już po raz ósmy przyłączył się do Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który jest organizowany od 2009 r. w całej Polsce. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji, jak co roku, było Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej.
Tego roczne hasło brzmiało - „Bądź autorem swojej kariery”
W trakcie trwania OTK przeprowadziliśmy wiele działań:

Pamiętamy o Stalmachu…

Dnia 18 października 2016 roku zorganizowaliśmy I Dzień Patrona Szkoły. Organizatorkami były panie Renata Sikora i Beata Mendrek.
Jako pierwszy odbył się turniej klas, których zadaniem było zaprojektowanie plakatu zachęcającego do odwiedzenia Śląska Cieszyńskiego, a także napisanie krótkiego wiersza o szkole i naszym regionie.

AKTYWNY STALMACH

W miniony poniedziałek mogliśmy ugościć młodzież z Gimnazjum z Częstochowy. Wybrane uczennice z klasy 3a i Kasia z 1a przedstawiły krótki pokaz, który miał na celu zachęcenie przybyłej młodzieży do uprawiania sportu a przede wszystkim koszykówki. Dziewczyny wykonały krótką rozgrzewkę oraz praktyczne ćwiczenia. Na koniec spotkania nasze uczennice przeprowadziły rozmowę z częstochowską młodzieżą na temat trenowania oraz sportowych zainteresowań.

Wystawa Stalmacha w wiślańskiej galerii WCK

Serdecznie zapraszamy do zobaczenia wystawy prac uczniów LO w Wiśle oraz fotorelacji z wyjazdu nauczycieli do Wielkiej Brytanii, które są do obejrzenia w galerii Wiślańskiego Centrum Kultury w centrum Wisły.

"4 minuty, które decydują o życiu"

12 października br. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbył się finał Olimpiady z pierwszej pomocy przedmedycznej „4 minuty, które decydują o życiu”. Olimpiada składała się z części szkolnej (testu selekcyjnego) oraz powiatowej, złożonej z testu i zadań praktycznych.

Dzień Patrona

Jutro obchodzimy Dzień Patrona. Prosimy przyjśc w koszulkach z logo "Stalmacha" lub na galowo. Wszyscy uczniowie rozpoczynają jutro zajęcia o godzine 8.00.

Turystyczne tradycje w Stalmachu

Uczniowie naszej szkoły zostali docenieni za pomoc i zaangażowanie w przeprowadzeniu XIV Rajdu im. Jerzego Kukuczki.
Byli to:
Magdalena Pietrasik
Aleksandra Matuszny
Justyna Żmuda
Lidia Heczko
Dariusz Kawulok


Gratulujemy!!!

Uczniowie Stalmacha na beskidzkich szlakach

W dniu 14 września, przy pięknej, słonecznej pogodzie, uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Stalmacha z Wisły ruszyli w góry, by zgodnie z wieloletnia tradycją wziąć udział w akcji sprzątania beskidzkich szlaków turystycznych.

Biegać na polskim też można!

Rozgrzewką na dobry początek dnia rozpoczęła lekcję języka polskiego kl. 3b w czwartek 8 września. Od samego rana uczniowie, podzieleni na grupy, mieli za zadanie zapamiętać jak najwięcej informacji z tekstu i podyktować je pozostałym członkom drużyny. Tekst umieszczony był w pewnej odległości od grupy, co wymagało dobiegania do niego po kolejną dawkę wiedzy. W przeprowadzonym następnie konkursie okazało się, że zadanie dostarczyło nie tylko dobrej zabawy, ale również konkretnych informacji o nowej epoce literackiej.

Nowy rok szkolny czas zacząć !

W sali Domu Zborowego o godzinie 9 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Pani dyrektor Danuta Kozyra serdecznie przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów. Do szkolnego grona zostali przyjęci nowi uczniowie, którzy dopiero zaczynają naukę w wiślańskim liceum. Całość prowadzili : Karolina Wisełka i Witold Legierski z klasy 3b, których przygotowała pani Elżbieta Śliwka. Przed nami kolejne 10 miesięcy solidnej pracy, a tegoroczne wakacje pozostaną miłym wspomnieniem.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

24.06.2016r. w Sali Biblioteki Miejskiej im J. Śniegonia w Wiśle odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Pani Dyrektor Danuta Kozyra podziękowała nauczycielom za cały rok pracy oraz nagrodziła uczniów, którzy przez cały rok szkolny wyróżniali się aktywnością na rzecz szkoły. Po części oficjalnej klasa 1a w humorystyczny sposób przedstawiła krótką scenkę nawiązującą do lekcji z poszczególnymi nauczycielami. Kolejny rok w liceum właśnie dobiegł końca. Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom życzymy wypoczynku oraz zebrania sił na kolejne 10 miesięcy.

XIV Dzień Europy – 22 czerwca 2016r.

Klasy miały do wykonania 5 zadań, które rozdzieliły między poszczególnych uczniów. Pierwszą rozstrzygnięta konkurencją było układanie puzzli z mapą Europy na czas. Tu bezkonkurencyjny okazali się Michał Pilch i Piotrek Pilch z II A. W teście wiedzy o Europie wygrali Michał Podejma i Łukasz Pilch z II B. Po zakończeniu przygotowań komisja złożona z pani dyrektor Danuty Kozyry, pani Krystyny Cieślar, pani Joanny Sobczyk i pani Beaty Mendrek odwiedzała poszczególne klasy i oceniała prezentowane przez nie prace. Klasy przygotowywały piosenkę zagrzewającą Polaków do walki - głównym tematem były ME w piłce nożnej. Stworzono też plakaty na temat:Polska 2016 – sukcesy, szanse i nadzieje! Ostatnim zadaniem było stworzenie katalogu 10 zasad, które warto znać odwiedzając Polskę. Klasy spisały się znakomicie, ale ogłoszenie wyników dopiero w czwartek.

BLISKO KULTURY

Dnia 9.06. 2016r. uczniowie klasy 1a w ramach lekcji wiedzy o kulturze, wraz z Panem mgr Dawidem Czakonem i Panią mgr Barbarą Szalbot, zwiedzali Muzeum Śląskie w Katowicach.

Podczas krótkiej prelekcji w muzealnym Centrum Scenografii Polskiej, uczniowie mieli okazję zobaczyć jak zmienił się teatr na przestrzeni lat, poznać czym jest przestrzeń teatralna. W muzeum mogli podziwiać zabytki kultury śląskiej. Muzeum przyciągało zwiedzających ciekawymi wystawami, w których nie brakowało dodatków multimedialnych. Największą popularnością cieszyła się wystawa poświęcona katowickiemu górnictwu, która oglądać było można chodząc po prowizorycznej kopalni. Całą wycieczkę kończyło wyjście do kina na film pt. „ Lektor”, który tematyką opierał się między innymi o holocaust.

DZIEŃ DZIECKA

W dniu dzisiejszym uczniowie ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum z Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Stalmacha w Wiśle, wzięli udział w imprezie z okazji Dnia Dziecka oraz w ramach Miejskiego Tygodnia Zdrowia, która odbyła się w wiślańskim parku. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Urząd Miasta Wisła, Liceum Ogólnokształcące im. P. Stalmacha oraz Zespół Szkół nr 1 w Wiśle. Różnego rodzaju konkurencje przeprowadzili uczniowie z liceum. Uczestniczy świetnie się bawili. Po zakończeniu imprezy nasi nauczyciele i pracownicy szkoły przygotowali dla nas niespodziankę. Wszyscy spotkaliśmy się na słodkim poczęstunku. Dziękujemy naszym nauczycielom i pracownikom szkoły za życzenia i niespodziankę.
Uczniowie liceum :)

Wycieczka historyczna do Krakowa.

Dnia 25 maja br. uczniowie klas 2a i 2b, którzy uczęszczają na rozszerzoną historię, byli na wycieczce w Krakowie. Pod opieką pani Beaty Mendrek i pani Krystyny Cieślar zwiedziliśmy bardzo dokładnie katedrę na Wawelu, zobaczyliśmy dzwon Zygmunta, kościół Mariacki, kościół na Skałce, kościół św. Franciszka z Asyżu a także budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Byliśmy także na krakowskim Kazimierzu, gdzie zwiedziliśmy synagogę Remuh razem z cmentarzem żydowskim a w drodze powrotnej udało nam się zobaczyć Łagiewniki. Dowiedzieliśmy się dużo o historii oraz architekturze Krakowa. Dla niektórych jedną z największych atrakcji był obiad w okolicach rynku, inni jechali pierwszy raz w życiu tramwajem. Było bardzo ciepło, a niestety w drodze powrotnej natrafiliśmy na korek. Pomimo tych małych niedogodności byliśmy bardzo zadowoleni z wycieczki, podczas której mogliśmy poczuć i zobaczyć historię czającą się w każdym zakamarku Starego Krakowa.

Karolina Szturc (II B)

Zdjęcia z imprez szkolnych


bip
Dane Adresowe:
43-460 Wisła
Plac B.Hoffa 5
Tel. +48 33 855 20 44
www.lowisla.pl
lowisla@op.pl