facebook
E-dziennik

Programy europejskie

Kadra Stalmacha w Anglii

W okresie od 31.12.2015 do 30.12.2016 w naszej szkole realizowany jest projekt edukacyjny z programu POWER „Uczenie się języka angielskiego i nauczanie z wykorzystaniem nowoczesnych metod aktywizujących”.

Tyrolskie 5 dni programu COMENIUS

Wspaniałe pięć dni (06-11.12.2013) spędziła młodzież LO im. P. Stalmacha w tyrolskim miasteczku na zachodzie Austrii. Kolejne, piąte już spotkanie w ramach programu Comenius “ANOTHER ROAD TO EUROPEAN INTEGRATION AND CITIZENSHIP” odbyło się w miejscowości Landeck. Małe, ale pięknie położone górskie miasteczko gościło uczniów i nauczycieli z 6 państw – Polski, Estonii, Hiszpanii, Niemiec, Turcji oraz z Austrii. Wszyscy uczestnicy programu spotkali się by dzielić się kulturą, dziedzictwem materialnym i niematerialnym swojego państwa i regionu. Dążono do poznania, wypracowania i pokazania różnych dróg do integracji poprzez wspólne warsztaty, dyskusje, wycieczki. W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w warsztatach tradycyjnej kuchni tyrolskiej, zajęciach tradycyjnej sztuki dekoratorskiej, tanecznych, muzycznych, między innymi uczyliśmy się jodłowania. Poznawaliśmy kulturę, sztukę, historię, geografię i środowisko Tyrolu oraz system szkolnictwa Austrii. Kolejnym interesującym zajęciem było zwiedzanie Zamku Landeck, w którym znajduje się muzeum historyczne tej części Austrii oraz lokalne centrum kultury. Obejrzeliśmy również mistyczne wodospady Zammer Lochputz, ukryte w głębokiej górskiej dolinie. W następnych dniach odwiedziliśmy Innsbruck, gdzie zobaczyliśmy bardzo interesującą Panoramę Tyrolską, muzeum sztuki tyrolskiej oraz stare miasto z jego wspaniałą zabudową oraz tradycyjnymi jarmarkami świątecznymi. W dniu alpejskim sprawdziliśmy się w zimowych pieszych wędrówkach po górach i tradycyjnymi sportami, czyli zjazd na sankach i nartach. To przedostatnie już spotkanie zakończyło się miłym „do zobaczenia” na kolejnych warsztatach w Hiszpanii.

Młodzież LO im. P. Stalmacha w Wiśle z wizytą w Turcji

W Liceum Ogólnokształcącym im. P. Stalmacha już kolejny raz młodzież spotkała się z kolegami z różnych krajów, aby poznawać kulturę, dziedzictwo materialne i niematerialne regionów i państw, zgłębiać różnymi metodami folklor oraz integrować się w ramach projektu „Anotherroad to Europeanintegration and citizenship”, który jest związany z programem Comenius. Tym razem młodzież wraz z nauczycielami wyjechała do słonecznej Konyi w Anatolii, największej tureckiej prowincji. Tygodniowe spotkanie z partnerskimi szkołami z Turcji, Niemiec, Austrii, Estonii i Hiszpanii odbyło się w dniach 20-27 września 2013r. Ciekawy i egzotyczny program wizyty, który przygotowała partnerska szkoła umożliwił uczestnikom zapoznać się z bogatą historią i kulturą jednego z ciekawszych miast Turcji. Wszystkich zachwyciła niezwykłość i egzotyka Konyi oraz obszarów centralnej Turcji. W ramach projektu odbyły się wycieczki do Catalhöyϋk – najstarszej zorganizowanej osady ludzkiej, Kapadocji – legendarnej krainy, w której można podziwiać skalne twory natury i rąk ludzkich oraz Sille – miasto garncarzy. Uczestnicy projektu wzięli udział w festiwalu muzyki mistycznej, obejrzeli występy tancerzy – derwiszów oraz uczestniczyli w koncercie ZakiraHussaina. Brali udział w warsztatach, podczas których uczyli się tradycyjnych tańców oraz smakowali tureckie specjały. Spotkanie umożliwiło poznanie tureckiego systemu edukacji, a uczestnictwo w lekcjach znacznie go przybliżyło. Każdy uczestnik mógł także doskonalić język angielski, który jest językiem tego projektu.Orientalna kultura, zachwycająca muzyka, bogaty folklor Turcji oraz tajemniczość i niezwykłość miejsc, które zobaczyliśmy, cudowna atmosfera, słoneczny i ciepły klimat, smaczna kuchnia a przede wszystkim ogromna życzliwość wszystkich uczestników oraz gospodarzy wpłynęła na sukces projektu. Pracowity i pełen wrażeń tydzień pozostanie na długo w pamięci uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

COMENIUS w Niemczech

Kolejne spotkanie w ramach programu Comenius “ANOTHER ROAD TO EUROPEAN INTEGRATION AND CITIZENSHIP” odbyło się w Niemczech. Ponownie uczniowie i nauczyciele z 6 państw spotkali się by dzielić się kulturą, dziedzictwem materialnym i niematerialnym swojego państwa i regionu. Już po raz trzeci dążono do poznania, wypracowania i pokazania różnych dróg do wspólnej integracji. Tym razem uczniów z Polski, Estonii, Turcji, Austrii oraz Hiszpanii gościła partnerska szkoła Kaufmannische Lehranstatten Bremerhaven w Niemczech. W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w warsztatach fotograficznych – uczniowie przygotowywali swoje prace do wystawy Young Visions in Motion pod okiem artystów z RPA. Następnie zwiedzali muzeum sztuki współczesnej Neues Kunstmuseum, gdzie również były prezentowane ich prace fotograficzne. Kolejnym interesującym zajęciem było zwiedzanie German Emigration House (niem. Deutsche Auswanderhaus) – muzeum emigracji oraz wgląd w historię niemieckich emigrantów wyjeżdżających do USA i Ameryki Płd. oraz w Klimahaus – interaktywnym centrum klimatycznym. W następnych dniach odwiedzili tradycyjną farmę – German Marschenhaus, zapoznali się z systemem szkolnictwa w Niemczech. Ważnym elementem tego tygodnia był wyjazd do Berlina gdzie młodzież mogła zwiedzić centrum miasta, zobaczyć mur berliński, Bundestag oraz wziąć udział w debacie z przedstawicielką Green Party Marieluise Beck. Tematem debaty oraz późniejszych pytań były współczesne problemy środowiskowe oraz sposoby ich rozwiązywania. Tygodniowe spotkanie zakończyło się miłym „do zobaczenia” na kolejnych warsztatach, ale tym razem w Turcji.

Młodzież LO im. Pawła Stalmacha w Wiśle z wizytą w Estonii

W Liceum Ogólnokształcącym im. P. Stalmacha po raz trzeci realizowany jest projekt edukacyjny w ramach europejskiego programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół Pomysłodawcą i koordynatorem obecnego projektu jest Joanna Sobczyk – nauczycielka j. angielskiego.
Szkoła pozyskała partnerów z 5 państw: Turcji, Estonii, Hiszpanii, Austrii i Niemiec. Tematem projektu jest: “ANOTHER ROAD TO EUROPEAN INTEGRATION AND CITIZENSHIP”. Celem projektu jest dzielenie się kulturą, dziedzictwem materialnym i niematerialnym regionu oraz szeroko rozumianym folklorem. Program oparty jest na tygodniowych spotkaniach w każdym z państw partnerskich, w celu poznania, wypracowania i pokazania różnych dróg do wspólnej integracji. Ten projekt prowadzony jest głównie metodą warsztatów. W każdym z państw przez tydzień młodzież i nauczyciele uczą się i poznają elementy folkloru: tańce i stroje regionalne, potrawy, elementy rzemiosła itp. Wiedza ta nie jest jednak teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczna, gdyż założeniem projektu jest oderwanie młodzieży od komputerów i powrót do korzeni, kultury, folkloru poprzez praktyczne zajęcia. Dodatkowo projekt umożliwia doskonalenie umiejętności językowych, ponieważ obowiązującym językiem programu jest j. angielski.

Pierwsze z sześciu zaplanowanych spotkań odbyło się w listopadzie 2012 r. w Wiśle. Natomiast w pierwszym tygodniu marca br. młodzież wraz z opiekunami pojechała realizować kolejne etapy projektu w mroźnej i zaśnieżonej estońskiej Narvie-Joesuu. Ciekawy program, który przygotowała partnerska szkoła, umożliwił uczestnikom zapoznać się z bogatą i skomplikowaną historią i kulturą tego nadbałtyckiego kraju. Młodzież wraz z nauczycielami poznawała najpiękniejsze miejsca regionu (Tallinn, Rakvere, Avinurme, Kurremae, Narva) oraz uczestniczyła w licznych warsztatach, podczas których uczyła się tradycyjnych tańców estońskich, wyrobu ozdób z drewna i płótna czy ceramiki. Spotkanie umożliwiło poznanie estońskiego systemu edukacyjnego oraz doskonalenie umiejętności językowych.
Wspaniała atmosfera, życzliwość oraz zaangażowanie wszystkich uczestników wpłynęło na sukces projektu. Wszyscy wyjeżdżaliśmy z Estonii pod wrażeniem i urokiem tamtejszych miejsc, bogatej kultury oraz miłych i życzliwych ludzi.

Plan pracy Comenius Club styczeń – marzec 2013

Spotkania przygotowawcze do wyjazdu do Estonii (01 – 07.03.2013)

15.01.2013 – spotkanie informacyjne – podział obowiązków, przydział zadań
10.01.2013 – zajęcia dodatkowe – geografia Estonii (mgr Aleksandra Cieślar)
17.01.2013 – zajęcia dodatkowe – biologia (mgr Anna Wąsowicz)
24.01.2013 – zajęcia dodatkowe – dziedzictwo kulturowe regionu – rejon Narvy (mgr Małgorzata Urbańska)
31.01.2013 – zajęcia dodatkowe – historia Estonii (mgr Beata Mendrek)
07.02.2012 – zajęcia dodatkowe – religia, zróżnicowanie kulturowe Estonii (mgr Edyta Cieślar)
01-07.03.2013 – spotkanie uczestników projektu w Estonii – Narva-Joesuu Secondary School
podsumowanie, ewaluacja spotkania


koordynator projektu
Barbara Szalbot

Sukces programu COMENIUS w LO im. Pawła Stalmacha w Wiśle

W Liceum Ogólnokształcącym im. P. Stalmacha w dniach od 05 do 10 listopada odbyło się pierwsze z sześciu zaplanowanych spotkań w ramach programu Comenius. Nasze liceum już po raz trzeci bierze udział w tym programie. Pomysłodawcą i koordynatorem obecnego projektu jest Joanna Sobczyk – nauczycielka j. angielskiego.

Szkoła pozyskała partnerów z 5 państw: Turcji, Estonii, Hiszpanii, Austrii i Niemiec. Tematem projektu jest: “ANOTHER ROAD TO EUROPEAN INTEGRATION AND CITIZENSHIP”. Celem projektu jest dzielenie się kulturą, dziedzictwem materialnym i niematerialnym regionu oraz szeroko rozumianym folklorem. Program oparty jest na tygodniowych spotkaniach w każdym z państw partnerskich, w celu poznania, wypracowania i pokazania różnych dróg do wspólnej integracji. Ten projekt prowadzony jest głównie metodą warsztatów. W każdym z państw przez tydzień młodzież i nauczyciele będą uczyć się i poznawać elementy folkloru: tańce i stroje regionalne, potrawy, elementy rzemiosła itp. Wiedza ta nie będzie jednak teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczna, gdyż założeniem projektu jest oderwanie młodzieży od komputerów i powrót do korzeni, kultury, folkloru poprzez praktyczne zajęcia. Dodatkowo projekt umożliwia doskonalenie umiejętności językowych, ponieważ obowiązującym językiem programu jest j. angielski.

Podczas tego tygodnia 26 młodych ludzi oraz 16 opiekunów miało okazję przekonać się, że kultura naszych przodków może znacznie więcej zaoferować niż komputer, a nasze ręce potrafią znacznie więcej niż posługiwać się tylko klawiaturą. Bogaty i intensywny program z dnia na dzień odkrywał przed młodymi ludźmi uroki wspólnej pracy, zabawy, pomagania sobie i bycia ze sobą. Uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach szydełkowania, co umożliwiło niektórym wykonanie pierwszej w życiu koronkowej ozdoby. Mogli poznać tajniki wyrobu prawdziwego chleba oraz sami przygotować dla siebie i innych podpłomyki. Mogli nauczyć się góralskiego śpiewu i tańca. Nauczyli się przygotowywać proste regionalne potrawy i ciasta, które później mogli degustować. Mogli zobaczyć najpiękniejsze miejsca naszego regionu – Zamek Prezydenta RP w Wiśle, historyczne centrum Cieszyna, poznać uroki Trójwsi Beskidzkiej i Wisły oraz Krakowa, mogli poznać naszą tradycje, kulturę i sztukę, zapoznali się z historią regionu i Polski, odwiedzili Muzeum w Oświęcimiu. Bogaty program nie pozwolił się nikomu nudzić, a ciepła atmosfera panująca podczas projektu pozwoliła nawiązać nowe przyjaźnie. Nasi goście odjeżdżali z Wisły pod ogromnym wrażeniem i urokiem tutejszych miejsc, bogatej kultury oraz niezwykle serdecznych ludzi, a także perfekcyjnej organizacji spotkania. Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli nam zrealizować to spotkanie i tym, którzy nas w trakcie jego realizacji wspomagali.

Plan pracy Comenius Club

Kryteria wyboru uczniów

Program COMENIUS

Program COMENIUS po raz trzeci w wiślańskim Stalmachu
Rok szkolny 2012/2013 będzie bardzo pracowity, ale i owocny w Liceum Ogólnokształcącym im. P. Stalmacha w Wiśle. Nasze liceum już po raz trzeci znalazło partnerów do udziału w kolejnym już projekcie programu Comenius. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Joanna Sobczyk – nauczycielka j. angielskiego.
Szkoła pozyskała partnerów z 5 państw: Turcji, Estonii, Hiszpanii, Austrii i Niemiec. Tematem projektu jest: “ANOTHER ROAD TO EUROPEAN INTEGRATION AND CITIZENSHIP”. Celem projektu jest dzielenie się kulturą, dziedzictwem materialnym i niematerialnym regionu oraz szeroko rozumianym folklorem. Program oparty jest na tygodniowych spotkaniach w każdym z państw partnerskich w celu poznania, wypracowania i pokazania różnych dróg do wspólnej integracji. Ten projekt będzie prowadzony głównie metodą warsztatów. W każdym z państw przez tydzień młodzież i nauczyciele będą uczyć się i poznawać elementy folkloru: tańce i stroje regionalne, potrawy, elementy rzemiosła itp. Wiedza ta nie będzie jednak teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczna, gdyż założeniem projektu jest oderwanie młodzieży od komputerów i powrót do korzeni, kultury, folkloru poprzez praktyczne zajęcia.
Młodzież nauczy się miedzy innymi: przygotowywać regionalne przetwory i proste potrawy, szydełkować, haftować, malować na szkle, rzeźbić i tworzyć w glinie itp. Poprzez udział w projekcie chcemy przekonać młodzież, że kultura naszych przodków może zaoferować znacznie więcej niż komputer, a nasze ręce potrafią znacznie więcej niż posługiwanie się tylko klawiaturą. Podczas tygodniowych wizyt w krajach partnerskich młodzież i nauczyciele również zwiedzą istotne dla danego kraju miejsca i zabytki, poznają historię i kulturę danego państwa, zwiedzą szkołę i poznają zasady uczenia w każdym kraju. Nie bez znaczenia będzie szlifowanie języka angielskiego, który będzie niezbędnym narzędziem komunikacji.
Jesteśmy głęboko przekonani, iż udział w tym projekcje znacznie poszerzy ofertę edukacyjną naszej szkoły a korzyści płynące z projektu będą ogromne: młodzież nie tylko będzie miała okazje zaprzyjaźnić się z rówieśnikami i poznać kulturę 5 państw, ale również wzbogaci wiedzę z dziedzictwa kulturowego własnego regionu i kraju.
Korzyści płyną nie tylko dla szkoły, ale również dla naszego miasta oraz regionu, gdyż będziemy mieli okazję pokazać i zareklamować nasz piękny region i podzielić się naszą bogatą kulturą i folklorem. Już w listopadzie będziemy gościć w wiślańskim liceum nauczycieli i uczniów z 5 różnych państw. Jesteśmy pewni, że przyczyni się to do promocji naszego, pięknego regionu w Europie.


bip
Dane Adresowe:
43-460 Wisła
Plac B.Hoffa 5
Tel. +48 33 855 20 44
www.lowisla.pl
lowisla@op.pl