facebook
E-dziennik

Przedświąteczna refleksja

Zbliżające się Święta Wielkiej Nocy to kolejna okazja, by nasza szkolna społeczność mogła wspólnie przeżyć chwilę zadumy. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny mieliśmy możliwość wysłuchać wierszy polskich poetów o krzyżu i sensie wielkopiątkowych wydarzeń. Do wielkanocnej refleksji skłaniały także pieśni przygotowane przez szkolny chór. Życzymy wszystkim owocnego czasu rekolekcji i Wielkanocy.

Międzynarodowe rozmowy o zdrowiu, środowisku i życiu w LO Wisła

Młodzież „Stalmacha” oraz uczniowie z Niemiec, Włoch, Słowacji i Węgier dyskutowali nad wpływem warunków środowiska na nasze zdrowie i życie podczas tygodniowego spotkania, zorganizowanego w ramach programu Erasmus+. Spotkanie w wiślańskim Liceum było pierwszym z pięciu zaplanowanych w ramach projektu „Health, environment and life”, finansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Młodzież podczas spotkania dzieliła się przeprowadzonymi w swoich krajach badaniami i analizami dotyczącymi przyczyn zanieczyszczenia powietrza, wody czy hałasu oraz ich wpływu na zdrowie i życie człowieka. Uczniowie dyskutowali także nad przyczynami tych zanieczyszczeń i możliwościami ich redukcji. Warsztaty prowadzone przez nauczycieli biologii i geografii wiślańskiego Liceum pobudzały również wyobraźnię uczniów oraz pokazywały, że tworzymy dużą sieć połączeń oraz zależności ekologiczno-środwiskowo-zdrowotnych.
Podczas spotkania z Burmistrzem miasta, panem Tomaszem Bujokiem, uczestnicy projektu mogli również zapoznać się z działaniami niwelującymi zanieczyszczenie powietrza i wody w gminie Wisła.
Młodzież zwiedziła także elektrownię szczytowo-pompową w Porąbce Żar, gdzie mogła zapoznać się z produkcją „zielonej energii”, wykorzystującą odnawialne i ekologiczne źródła energii. Z kolei w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej uczniowie zapoznali się z działaniami Nadleśnictwa Wisła, związanymi z przebudową lasów w Beskidach, reintrodukcją głuszca oraz edukacją ekologiczną prowadzoną dla mieszkańców regionu.
Podczas spotkania nie brakowało również czasu na zwiedzanie miasta, aktywność sportową oraz gry i zabawy.
Uczestnicy projektu już przygotowują się do kolejnego spotkania, które się odbędzie w maju na Węgrzech.
Edyta Cieślar

Siatkarki Stalmacha trzecie w powiecie!

7 marca w Skoczowie odbył się finał powiatowy w piłce siatkowej dziewczyn. Nasze reprezentantki zajęły trzecie miejsce ustępując tylko drużynom Kopera i Osucha.

LO Wisła reprezentowały:

Magdalena Knopek

Patrycja Pawlusińska

Joanna Czepczor

Faustyna Kubica

Gabriela Kosek

Natalia Sewastynowicz

Agata Smorąg

Wyniki

1 . II LO Cieszyn ( Koper)

2 . I LO Cieszyn ( Osuch)

3 . LO Wisła ( Stalmach)

4 . ZSGH Wisła ( Patelniok)

„Iskierki życia” – spotkanie z panem Marcelem Goldmanem

Holocaust, zagłada, Shoah, ale również Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata - o tych
i innych zagadnieniach związanych z II wojną światową mogliśmy ponownie usłyszeć z ust bezpośredniego świadka tych zdarzeń, pana Marcela Goldmana z Izraela.

Pan Marcel Goldman wraz z żoną Bianką od kilku lat odwiedza naszą szkołę i dzieli się
z młodymi ludźmi własnymi przeżyciami, historią swojej rodziny i przyjaciół w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polsce. Przedstawiona przez pana Marcela historia pobytu
w getcie krakowskim, ucieczki z niego, następnie czas ukrywania się w Radomiu, a także okoliczności wyjazdu do Izraela pozwalają nam bliżej poznać to, co wydarzyło się już ponad 70 lat temu.

Powiatowy finał piłki ręcznej chłopców

Powiatowy finał piłki ręcznej chłopców został w tym roku rozegrany w Cieszynie.

Pierwszy mecz nasza drużyna rozegrała z II LO im. Mikołaja Kopernika. Zakończył się on zwycięstwem 6:10 dla Kopera. Mecz o trzecie miejsce był rozegrany pomiędzy o szkołami w Wiśle, LO Stalmach i ZSGH Wisła. Zakończył się zwycięstwem Stalmacha 12:10
W drużynie Stalmacha grali:

Andrzej Cieślar
Dawid Foldyna
Jakub Szalbot
Nikodem Marszałek
Michał Greń
Jakub Kaleta
Jakub Kruczek
Wiktor Morys
Maciej Otka
Paweł Krawczyk
Tymoteusz Pękała
Antek Juroszek


Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce ZST w Cieszynie
2 miejsce II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie
3 miejsce LO Stalmach w Wiśle
4 miejsce ZSGH w Wiśle


bip
Dane Adresowe:
43-460 Wisła
Plac B.Hoffa 5
Tel. +48 33 855 20 44
www.lowisla.pl
lowisla@op.pl